Kategoria: Drony
Opublikowano: czwartek, 05 maj 2016

Drony

Dawno już minęły czasy, kiedy o dronach mogliśmy jedynie przeczytać w artykułach poświęconych nowym technologiom wojskowym. Dziś zdalnie sterowaną, latającą maszynę w niewielkim opakowaniu, w jednej z wielu form, może mieć praktycznie każdy, nawet nie wydając na to równowartości kilku miesięcznych pensji. Równocześnie znajduje one zastosowanie w wielu cywilnych dziedzinach i już niedługo ich obecności, nawet w teoretycznie najbardziej nietypowych miejscach, nie będzie dziwić nikogo.

 

Gdzie stosuje się drony? 

Drony już teraz możemy jednak odnaleźć niemal w każdej dziedzinie życia, w której mają one jakikolwiek, nawet najmniejszy sens (wtedy zamiast sensu ich przydatność mierzy się po prostu tzw. cool factor). Pomijając już wspominane wielokrotnie wojsko i niemal dosłownie setki militarnych zastosowań, drony doskonale odnajdują się obecnie chociażby w reklamach i marketingu. W USA takie maszyny zaczęto wykorzystywać chociażby przy sprzedaży nieruchomości do fotografowania i nagrywania wideo oferowanych budynków.

Skoro można w ten sposób fotografować budynki, można sfotografować praktycznie wszystko – szczególnie w miejscach trudno dostępnych czy z perspektywy, której uzyskanie w normalnych warunkach byłoby niemożliwe. Takie projekty nie mają na celu często wyłącznie artystycznych dokonań i przenikają się z marketingiem, jak chociażby w przypadku drona Nokia Copter, który służył do promocji możliwości fotograficznych Lumii 1020. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że to właśnie drony są kolejną „wielką rzeczą”, która zmieni podejście do wykonywania zdjęć i będzie to doskonały biznes zarówno dla fotografów, jak i firm, które dostarczą najlepszych do tego celu rozwiązań. Dron może być także nie tyle głównym bohaterem reklamy, co szarym pracownikiem – coraz więcej reklam kręconych jest właśnie z wykorzystaniem kamer zamontowanych na tych niewielkich latających obiektach. Gdzie jeszcze można wykorzystać drony? 

 Fotoinspekcje obiektów budowlanych szczególnie dachów

Inspekcje elektrowni wiatrowych

Inspekcje pól uprawnych

Wizualizacja terenów inwestycyjnych

Nadzór inwestycji budowlanych

Monitoring obiektów miejskich

Monitoring lasów czy stanu rzek

Kontrola obiektów użytku publicznego

Kontrola obiektów inżynieryjnych

Prezentacje obiektów, np. hotele, restauracje, boiska.

 

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok