Jaki system monitoringu wybrać, IP czy AHD?

Na początek wyjaśnijmy co oznacza sformułowanie Monitoring wysokiej rozdzielczości?

W teorii: „Jest to zbiór urządzeń nadzoru wizualnego (niekiedy wraz z audio oraz dodatkowymi elementami), umożliwiający podgląd oraz rejestrację obrazu w rozdzielczościach 720p HD lub wyższych, nieosiągalnych przez rozwiązania analogowe.
Wysoka rozdzielczość niesie ze sobą  lepszą jakość obrazu oraz większą ilość szczegółów rejestrowanych przez kamery.
Poruszając temat monitoringu wysokiej rozdzielczości, napotykamy na swojej drodze kilka technologii, w tym dwie, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę – IP oraz AHD.
Która z nich będzie odpowiednia dla naszych potrzeb?

Na początek krótki opis obu technologii:

1. Monitoring AHD

ahd-monitorowanyJest to technologia, która pojawiła się na naszym rynku względnie niedawno, jednak jest ona bezpośrednią ewolucją technologii analogowej. Główna zasada działania jest identyczna, kamera wysyła obraz przewodem BNC (obecnie częściej 2 żyłami przewodu UTP) do rejestratora, który sygnał przetwarza, rejestruje oraz wyświetla. Główną zmiana jest jednak rodzaj sygnału, w jakim kodowany jest obraz.
Kamery wyposażone zostały w przetworniki cyfrowe, dzięki czemu wysyłają sygnał cyfrowy, pozbawiony ograniczeń jakościowych związanych z charakterystyką sygnału ciągłego. Rejestrator zaś nie przeprowadza konwersji sygnału analogowego na cyfrowy, a jedynie przetwarza odebrany sygnał, umożliwiając jego zapis czy wyświetlenie.
Dużą zaletą urządzeń działających w tej technologii jest kompatybilność z technologią analogową. Kamery oraz rejestratory AHD są w stanie w razie potrzeby pracować w trybie analogowym.

2. Monitoring IP

ip-cctv-monitorowanyMonitoring IP pojawił się na rynku wcześniej, niż AHD, i był jednym z pierwszych, który mógł przetwarzać obraz wysokiej rozdzielczości. Pominięto bowiem istniejące wówczas ograniczenie do przesyłania tradycyjnym sposobem jedynie sygnału analogowego. Kamery wyposażono w moduły sieciowe, dzięki którym były w stanie przesyłać sygnał cyfrowy wykorzystując infrastrukturę sieciową.
Rozwiązanie to dawało możliwość przesyłu obrazu w znacznie wyższej rozdzielczości oraz jakości, jednak napotkało na swojej drodze kilka problemów.
Najczęstszymi z nich są opóźnienia w przesyle sygnału z kamer oraz problemy z konfiguracją.

Monitoring IP czy Monitoring AHD – Które z rozwiązań wybrać?

Zalecamy kierowanie się w stronę technologii AHD, ze względu na niezawodność oraz brak jakichkolwiek opóźnień. Są to główne argumenty przemawiające za technologią AHD, ponieważ obie technologie pracują w rozdzielczościach 720p oraz 1080p, a przetwarzany obraz jest ostry i szczegółowy (zwłaszcza w przypadku 1080p full HD).

W technologii IP bardzo często występują opóźnienia związane z pracą sieci, zwłaszcza, kiedy nie jest ona stworzona na wyłączność monitoringu. Jednak w sytuacji, w której nie zależy nam na podglądzie w czasie rzeczywistym, a chcemy rejestrować kilka odległych miejsc na jednym rejestratorze (np. ogólny nadzór nad kilkoma placówkami), monitoring IP wpasuje się w ten koncept idealnie, dzięki możliwość pracy poprzez rozległą sieć. Liczyć się jednak musimy z opóźnieniami obrazu, mierzonymi nawet w minutach.

W celu pokazania różnic jakości obrazów w obu technologiach, zapraszamy na krótką prezentację systemów w dalszej częśći artykułu. 

1. System analogowy 

2. System AHD, rozdzielczość 1 mgpx, 720p

 3. Systemy AHD, rozdzielczość 2 mgpx, 1080p

 4. Systemy IP, rozdzielczość 1 mgpx, 720p

 5. System IP, rozdzielczoś 2 mgpx, 1080p

 

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty, dobierzemy dla Ciebie  monitoring skrojony na miarę.

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok